CO-OP KANADA

Kanada’da Sertifika Programları – Diploma Programları;

çoğunlukla kolejlerde ve üniversitelerde bulunan ve spesifik bir bölümde uzmanlaşmayı amaçlayan eğitim programlarıdır.

Kanada sertifika programları; işletme, muhasebe, bilgisayar, reklamcılık, turizm, hukuk, pazarlama, finans, halkla ilişkiler gibi birbirinden farklı birçok bölümden oluşmaktadır. Bu programlardaki amaç; kişilerin mezuniyetlerinden sonraki süreçte iş hayatına kısa süreçte adapte olmalarını sağlamaktadır.

Programlar, 1 aydan başlayarak maksimum 2 yıla kadar sürebilmektedir. Bu sebeple oldukça rağbet gören bir programdır.

Sertifika veya diploma eğitiminiz boyunca okulun ayarlayacağı bir aile yanında veya bir öğrenci evinde (rezidans) konaklayabilirsiniz.

CO-OP programları, Kanada’da eğitim ve ücretli staj programları olarak bilinmektedir. Kanada’daki kolejler ve üniversiteler tarafından düzenlenir. Katıldığınız programın ilk yarısında sertifika eğitimi alırsınız. Diğer yarısında ise, maaşlı staj yaparak hem tecrübe hem de para kazanırsınız. Minimum lise mezunlarının katılabileceği, devlet kolejleri ve üniversiteler tarafından sunulan üniversite eğitimiyle maaşlı stajı birleştiren en yetkin kariyer planlama sistemidir.

Programın amacı, alanında profesyonel eğitim almak ve sonrasında staj yaparak tecrübe sahibi olmaktır.

Kanada’da Work and Study olarak da bilinen Sertifika Programlarında, eğitim alırken yarı zamanlı çalışma hakları yanında programın bir kısmının maaşlı stajdan oluştuğu programlar sunulmaktadır. Özellikle Toronto, Vancouver, Montreal gibi büyük şehirlerde sunulan bu programlarda öğrenciler, daha çok 6 ay eğitim + 6 ay CO-OP (Maaşlı Staj) veya 1 yıl eğitim + 1 yıl CO-OP seçeneklerini değerlendirirler.

Kanada CO-OP Sertifika Programının Avantajları Nelerdir?

Alanınızda profesyonel eğitim almaya ve sonrasında staj yaparak deneyim elde etmeye aracı olan bu programa katılmak için kafanızda soru işaretleri varsa, gelin bu programın diğer avantajlarından bahsedelim.

Kanada’da Maaşlı Staj

Kanada’da CO-OP programına katılarak, sertifika programınızla aynı sürede maaşlı olarak staj yapabilirsiniz. Bu sayede profesyonel yaşamda etkin bir eğitim süreci yaşamış olursunuz.

12 haftalık sertifika programı sonrasında 12 hafta staj; 24 haftalık bir sertifika programı sonrasında 24 hafta maaşlı staj yapabilirsiniz.

Katılacağınız diploma programı esnasında; CN Tower, Four Seasons Hotel Whistler, Novotel Hotels & Resorts, Marriot Hotels, Holiday Inn Hotel, Toronto Pearson Airport, Billy Bishop Toronto City Airport, ILAC, Hays Recruitment, Hudson’s Bay, Second Cup Coffee, Starbucks Coffee Co., Tommy Hilfiger, Vancouver Aquarium, vb. işletmelerde staj yapabilme imkanınız olacaktır.

Kanada’da Çalışma Hakkı

“CO-OP sertifika programı kapsamında staj yapacağım yer nasıl belirleniyor? Staj yapacağım firmayı kim buluyor?” gibi sorularınız olacaktır. Staj yerleştirmenizi sertifika programını düzenleyen okullar yapmaktadır. Bu nedenle, CO-OP programına katılacağınız okulun iş dünyasıyla bağlantısının ne kadar güçlü olduğu önem taşımaktadır.

Tam zamanlı eğitim sırasında Kanada’da haftada 20 saat çalışma iznine sahip olabilir, staj boyunca haftada 40 saat çalışma hakkını elde edersiniz.

Kanada’da Sertifika Programı Sonrası Vatandaşlık

Kanada’da devlet kolejlerinde 2 senelik eğitim aldığınızda, haftada 20 saat çalışma şansı elde edeceksiniz. 2 senelik eğitimin ardından ise, 3 senelik yasal olarak çalışma şansı sahip olabilirsiniz.

Devlet kolejlerinde 1 senelik eğitim aldığınızda ise, eğitiminizin ardından 1 senelik çalışma şansına sahip olabilirsiniz.

Kanada’da vatandaşlığa giden yol, 2 senelik devlet kolejlerinden geçmektedir.

Kanada’da Eğitim Yolu ile Oturum Hakkı Almak

Mezuniyet sonrası çalışma izni (The Post-Graduation Work Permit – PGWPP); Kanada’da eğitim almış ve eğitimini tamamlamış mezunlara tanınan bir çalışma izni hakkıdır. Göçmenlik düşünen, ancak nereden başlayacağını bilemeyen öğrenciler için en doğru başlangıçtır.

1 yıllık bir eğitimin ardından 1 yıla kadar; 2 yıllık bir eğitimin ardından ise 3 yıla kadar çalışma iznine başvurabilirsiniz. Sonrasında ise aldığınız bu eğitim üzerinden göçmenliğe başvurabilirsiniz.

Kanada’da eğitim yolu ile oturum hakkı almak, yani Kanada vatandaşlığına adım atmak için yapılacaklar sıralaması şöyledir:

  • 1 yıl okul – eğitim,
  • 1 dönem maaşlı çalışma,
  • 1 dönem eğitim,

şeklindedir. Bu dönem sonrasında diplomanızı alırsınız ve mezuniyetinizden sonra tam 3 seneye kadar Kanada‘da yaşama ve çalışma izni alırsınız.

Kanada Sertifika Programlarına Başvuru Şartları

  • Lise mezunu olmak.
  • En az B1 seviyesinde İngilizce dilbilgisine sahip olmak. Başvuran kişiler dil seviyesini uluslararası geçerliliği olan sınavlar ile kanıtlamalıdır. Örneğin; IELTS skorunun en az 4 olması gerekmektedir. Eğer böyle bir skorunuz yoksa; öncesinde kolejlerin dil eğitimi kısmını tamamlamalısınız. Sonrasında ise, İngilizce seviyenize göre sertifika programlarına katılabilirsiniz.
  • En az 18 yaşında olmak.
  • Genel olarak üst yaş sınırı bulunmamaktadır. Fakat başvuru yapacağınız programa özel kısıtlamalar olabilir. Bu nedenle başvuru yapmak istediğiniz programın üst yaş sınırı ile ilgili danışmanlarımızdan bilgi almanız gerekmektedir.


KANADA'DA 2 YIL DİPLOMA PROGRAMINA KATIL 3 YIL OTURUM & ÇALIŞMA İZNİ KAZAN ILAC COLLEGE VE KANADA'NIN EN İYİ DEVLET KOLEJİ GEORGIAN COLLEGE İŞBİRLİĞİYL 12 HAFTA DİL EĞİTİMİ HEDİYE


GEORGIAN COLLEGE @ILACTORONTO

1 YIL LİSANS SONRASI DİPLOMA YAP

1 YIL OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ HAKKI KAZAN

2 YIL LİSANS SONRASI DİPLOMA YAP

3 YIL KANADA’DA OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ HAKKI KAZAN...

Bu programlara katılmak için en az 2 yıllık bir üniversite mezunu olmak, orta üstü seviyede İngilizce bilmek ve vize alabilmek için herhangi bir bankada en azından 25,000 CAD bulundurmak gerekir. ILAC College Diploma Programları ilk yılında PART-TIME, son yılında ise FULL-TIME COOP Çalışma hakkı vermesine rağmen katılımcı 2 yılın sonunda ya DEVLET KOLEJLERİNE veya ÜNİVERSİTELERE geçiş yapmak yad Türkiye’ye dönmek zorundadır.

ILAC College Coop yani çalışmalı programlara katılmak için ILAC tarafından yapılan İngilizce testinde en az B2-Upper Intermediate İngilizce seviyesi gerekir. Eğer İngilizceniz ILAC College Coop Programlarına yeterli değil ise;

28 Hafta İngilizce kursuna sadece 5600 CAD ödeyerek kayıt olabilirsiniz. Kanada’da yapacağınız bu 28 hatalık kursu esnasında ne zaman İngiliceniz B2 seviyesine gelir ise ILAC College Diploma programlarına geçiş yapabilir ve İngilizce kursu için ödediğiniz ücretin kalan kısmını ILAC Diploma programlarına transfer ettirebilirsiniz.

ANCAK ILAC COLLEGE’in Mayıs 2021 tarihinde başlayan yeni PROGRAMI GEORGIAN COLLEGE @ILAC TORONTO ile ILAC COLLEGE bünyesinde DEVLET KOLEJİ EĞİTİMİ yapabilir ve 1 yıllık program sonrasında 1 yıl oturum ve çalışma hakkı, 2 yıllık eğitim sonrasında ise 3 yıl süre ile OTURUM VE ÇALIŞMA HAKKI kazanabilirsiniz.

ILAC College Kanada’da Toronto ve Vancouver şehirlerinde İngilizce dil eğitimi ve ÇALIŞMALI Mesleki Diploma Programları sunan en büyük Özel Kolejlerden birisidir.

Her yıl yaklaşık 30,000 kişinin eğitim yaptığı ILAC Kolejde 500 civarında Türk öğrencide İngilizce dil kursları yanısıra, 1 yada 2 yıl süren ILAC Çalışmalı - COOP- Diploma programlarına katılır. Bu programların yıllık ücreti 3750 CAD, 2 yıl için ise 7500 CAD’dır. ILAC College Diploma Programları ilk yılında eğitim ile geçer. Öğrenci bu esnada Part-Time çalışabilir. İkinci yılında ise COOP- Yani Full Time maaşlı staja katılır. ILAC College programları 4 farklı alanda verilir;

• Sales & Marketing- 92 Hafta 8500 CAD

• Business Administration - 92 Hafta 8500 CAD

• Service Excellence for Business - 48 Hafta 6400 CAD

• Communication & Service Essentials Diploma - 60 Hafta 7800 CAD