NationalGalway


NATIONAL UNIVERSITY OF IRELAND GALWAY

GENEL BİLGİLER

1845 yılında kurulan ve başlangıçta sadece 68 öğrenciye açılan, Galway’de bulunan National University of Ireland Galway uzun tarihi boyunca önemli bir üne ulaşmıştır. Bugün 18.000 öğrenciye kucak açmakta olup dünya genelinde en iyi 300 üniversiteden biridir (QS Dünya Üniversite Sıralaması). Dünyanın küçük üniversite şehirlerinden birinde bulunan NUI Galway mükemmel araştırma ve eğitim programlarıyla etkileyici bir üne sahiptir.

NUI Galway’de geniş lisansüstü fırsat seçenekleri ve yarı zamanlı akşam dersleriyle birlikte 60’ın üzerinde farklı lisans dersi verilmektedir. Üniversitenin çoğu küresel araştırma projeleri kapsamında bulunan çeşitli çalışma programı seçenekleri sunan beş temel fakültesi vardır.

NUI Galway’de uluslararası öğrenciler çok iyi karşılanmaktadır. Başvuru süreci ülkeye özel yeterlilik koşullarının genel değerlendirmesiyle basitleştirilmekte, bu da başvuranların hangi başarılara sahip olması gerektiğini netleştirmektedir. Üniversitenin Uluslararası Ofisi öğrencileri İrlanda’da yaşadıkları süre boyunca destekleyerek üniversite hayatıyla bütünleşmelerine yardımcı olmaktadır.

Galway batı İrlanda’nın muhteşem sahil şeridinde bulunan ve bağımsız dükkan ve kafelerle dolu gerçek anlamda büyüleyici bir şehirdir. Gelenek ve çağdaş rahatlığın birleştiği nokta – en modern kafe ve bistrolar bile kendine özgü hayran bırakan bir tarihe sahiptir. 2020 yılında ünlü Lonely Planet kılavuzunda Dünyanın En İyi 5 Şehrinden biri seçilmekle birlikte, adı düzenli olarak Travel + Leisure ve Condé Nast Traveler gibi önemli yayınlar tarafından en dost canlısı şehirler arasında gösterilmektedir. Eğitim almak için mükemmel bir yer olup, dünyanın her yerinden gelen kişilere kucak açar.

Yılda ortalama öğrenim ücreti

Lisans €16,920 Yüksek lisans €15,760

Harcamalar

Yaşam masrafları €10,395 Kampüs konaklama €6,480

Yenilikler

NUI Galway için başlıca odak noktası ‘Değerlerle Şekillenen Ortak Vizyon’ stratejisini ulaştırmaktır. Bu vizyon üniversitenin sürdürülebilir gelişme, öğrencilerin tutku ve mükemmeliyetle güçlendirilmesi, sağlık ve mutluluk seviyesinin arttırılması ve olumlu bir toplumsal etki bırakmak gibi kilit alanlarla ilgili 2020-2025 dönemine ait planlarını kapsar. Üniversite Veri Bilimi, Kamu Politikası, Kültür ve Yaratıcılık, İklim ve Okyanuslar ve Tıbbi Teknolojiler alanında bir mükemmeliyet merkezi olarak ününün devamlılığına odaklanmayı sürdürecektir.

Vizyon aynı zamanda yeni bir spor kampüsü, daha uygun konaklama, ‘kentin simgesi’ niteliğinde bir performans ve kültür mekanı ve yeni bir inovasyon bölgesi yaratmayı kapsayan tutkulu bir ‘Geleceği Yapılandırma’ kalkınma programını da içerir.

Üniversite küresel araştırma girişimlerinin önemli bir parçası olamaya devam etmektedir. 2021 yılında, kanser tedavilerinde ilerlemeye yönelik dünya çapında klinik çalışmalar, işyeri kültürü ve uzaktan çalışmanın geleceği ile ilgili araştırmalar ve COVID-19’un uzun vadeli sosyal, sağlık ve ekonomik etkileriyle ilişkili birçok girişimin yolunun açılması da dahil yeni çalışma alanları duyurulmuştur.

Öğretim Kalitesi

NUI Galway’in ünü öğretim kalitesi üzerine kuruludur ve odak noktası da öğrencilere öğrenim, araştırma ve gelecekte istihdam edilmek için gereken kritik becerileri geliştirme arasında bir denge kuran dersler sunmaktır.

Üniversitedeki hocalar ve öğretim üyeleri öğrencilerin içindeki cevheri açığa çıkarma yeteneğiyle tanınır. Üniversite ulusal öğretim ödülleri ve kurumda istihdam edilen öğretim kadrosu tarafından sürekli olarak istisnai öğrenim çerçevelerinin vurgulandığı diğer tanınmış programlarda düzenli olarak öne çıkmaktadır.

Üniversite ulusal sıralama listelerinde genel olarak her yıl kendini daha yükseğe taşımakta, bunu sadece eğitim kalitesi değil genel öğrenci deneyimi de sağlamaktadır.

NUI Galway’deki her bölüm yüksek kalitede bir eğitim sağlarken, özellikle öne çıkan belli bölümler vardır. Üniversite Thomson Reuters tarafından dünyanın ‘En Etkili Bilimsel Zekaları’ arasında gösterilen dört bilim insanını istihdam etmektedir. Galway’in kültürel önemi aynı zamanda kampüsteki üstün performans ve kültür öğrenim tesislerine de yansımaktadır.

NUI Galway’de öğrencilere tam kapsamlı bir eğitim deneyimi sağlanmaktadır. Bu sadece örgün eğitimi değil aynı zamanda iş deneyimi ve topluluklara katılma ve gönüllü etkinliklerde yer alma fırsatını da kapsar.

Departman Yapısı

Üniversite dördü de farklı çalışma alanlarını kapsayan dört fakülteden oluşur.

En kapsamlılarından biri Sanat, Sosyal Bilimler ve Kelt Çalışmaları Fakültesidir. Bu fakülte Siyaset Bilimi ve Sosyoloji, Psikoloji, Eğitim, Coğrafya, İngilizce ve Yaratıcı Sanatlar (Performans dahil), Tarih ve Felsefe ve Yabancı Diller, Edebiyat ve Kültürler yüksekokullarından oluşur.

Tıp, Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri Fakültesi göreceli daha açıktır. Sağlık Bilimleri (terapi dahil), Hemşirelik ve Tıp Yüksekokullarına ev sahipliği yapar. Tıp Fakültesi Pratisyen Hekimlik ve Farmakolojiden Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Jinekoloji ve Patolojiye kadar çok çeşitli alanına özgü dersler içermektedir.

Bilim ve Mühendislik Fakültesi öğrencilerin farklı teknik konuları öğrenebildiği fakültedir. Bu fakülte Kimya, Bilgisayar Bilimleri, Mühendislik, Matematik, Fizik ve Doğa Bilimleri yüksekokullarından oluşur.

Farklı yüksekokullarından oluşan son fakülte ise İşletme, Kamu Politikası ve Hukuk Fakültesidir. Hukuk Yüksekokulu ve Shannon Otel İşletmeciliği Fakültesi gibi, bu da farklı işletme konularını kapsayan J.E. Cairnes İşletme ve İktisat Yüksekokuluna ev sahipliği yapar.

Üniversite aynı zamanda Yaz Okulu ve çok farklı çalışma alanlarında yarı zamanlı ve akşam dersi seçenekleriyle bir Yetişkin Öğretimi ve Profesyonel Gelişim Merkezine de sahiptir.

Giriş Koşulları

NUI Galway’deki her bir dersin akademik yeterlilikler bakımından kendi giriş koşulları vardır. Uluslararası öğrenciler için beklenen minimum dereceler ve yeterliliklerin açıklandığı bir kendi ülkelerinden gereken koşullar dökümü ile basitleştirilmiş bir açıklama mevcuttur.

NUI Galway’de okumak için İrlanda’dan başvuran herhangi bir kişinin İrlandaca konuşabiliyor olması beklenir, ancak bu uluslararası öğrenciler için zorunlu bir dil koşulu değildir ve İrlanda sakinleri için de muafiyetler mevcuttur.

Ancak, tüm öğrencilerin İngilizce bilmesi beklenmektedir. Spesifik ders koşulları farklılık gösterebilse de, öğrencilerin genel olarak tüm lisans dersleri için hiçbir bölüm 5.5 puanın altında kalmamak şartıyla minimum 6.5 genel IELTS puanına sahip olması gerekir. İngiliz Dili Merkezi öğrencilerin İngilizce ve akademik giriş becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak için Dönem Öncesi İngilizce ve Akademik Beceriler kurs seçenekleri sunmaktadır. UNI Galway’de İngiliz dili okumak isteyen öğrenciler için bu zorunluluk koşulları düşürülmektedir.

Burslar ve Finansman

NUI Galway’de ders ücretleri İrlanda ortalamasına yakındır. AB sakinleri çoğu lisans dersi için yıllık 5.822 EURO öderken, AB ülkeleri dışından gelenler çoğunlukla 16.300 EURO ödeyecektir. Ücretler için taksitli ödeme planları mevcuttur. Ücretler yıllık değişikliğe tabidir.

Öğrenim harcını karşılayamayan öğrencileri desteklemek için burs ve finansman seçenekleri mevcuttur. Bunların bazıları daha önceki çalışmalarında üstün başarı gösteren öğrencilere verilen belli çalışma alanlarına özgü burslardır. Bazıları genel akademik performans baz alınarak verilirken, bazı burslar ise ulaşım koşulları veya engellilikten dolayı ilave desteğe ihtiyaç duyabilen öğrencilere yöneliktir.

Uluslararası öğrenciler için ek burs fırsatları vardır. Bunların bazıları büyük ölçüde tüm öğrencileri hedeflerken, bazıları ülke veya bölgeye özgüdür. Çoğu burs öğrencilerin, finansmanın çoğu finansman fırsatı için normal bir ihtiyaç olarak kabul edilme gerekçesini açıklayan 500 kelimelik bir yazıyla belirlenen son başvuru tarihinden önce başvurmasını gerektirir.

Mezun sonuçları

NUI Galway’e kayıt yaptıran bir kişi iş dünyasına göre uyarlanmış üstün nitelikli bir eğitimi garantilemiş olur. Sahip olduğu yaklaşımda son derece başarılı bir öğrenim kurumudur – mezun olan öğrencilerin %95’i akademik çalışmalarını tamamladıktan sonraki altı ay içinde yerel bölgede, İrlanda’nın farklı bölümlerinde veya kendi ülkelerine dönerek iş bulmaktadır.

Kampüste öğrencilerin eğitim sonrası yaşama hazırlanmasına destek olan bir Kariyer Geliştirme Merkezi bulunmakta olup, öğrencilerin mezun olmadan önce istihdam becerilerini geliştirmesi ve yeteneklerini daha ilerletmek için uygun iş deneyimi bulmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca öğrencilerin üniversitenin akademik programları kapsamına giren çeşitli alanlarda kendilerine katılmak üzere yeni yetenekler arayan ortak işverenlerle bağlantı kurmasını da sağlar.

Kariyer Geliştirme Merkezi ayrıca öğrencilerin mezun olduktan sonra onları iyi bir seçenek olarak görebilmesi için profillerini yükselterek öğrenci topluluğu içinde markalarının değerini yükseltmek isteyen yerel ve İrlanda genelinde işletmelerle de yakın işbirliği halindedir.